یک پیشنهاد گردش تازه

دشت لاله واژگون دالانی الیگودرز

دشت لاله واژگون

دشت دالانی الیگودرز با حدود دوهزار و ۹۰۰ هکتار وسعت در یکی از ارتفاعات منطقه حفاظت شده اشترانکوه قراردارد.

قرارگرفتن این دشت شگفت انگیز در ارتفاعات اشترانکوه و احاطه شدن توسط کوه‌های دیگری همچون مورزرین قالی کوه شاه کول و نسارتخت زیبایی آن را صد چندان کرده است.

مجموعه این مناظر چشم‌نواز و بی‌بدیل باعث شده همه ساله خیل عظیم گردشگران و دوستداران طبیعت از سراسر کشور به این منطقه سرازیر شوند.

در این دشت زیبا و منحصر به فرد دو نوع نادر از گلهای لاله واژگون به نام‌های ‘سوسن چلچراغ’ و ‘اشک مریم’ با ارتفاعی بالغ بر ۱۲۰ سانتی‌متر می‌روید.

با ذوب شدن برفها در دامنه کوه‌های منطقه دره دائی الیگودرز، هزاران لاله سرخ واژگون از بطن خاک سیاه می‌رویند و به سان نوزادان طبیعت در دامن دایه باد سرود زندگی آغاز می‌کنند.

رویش هزاران لاله واژگون در آوان هر بهار در دشت زیبای لاله‌های واژگون جلوه بی‌نظیر و کمیاب طبیعت گوناگون حیات‌وحش در ایران را نمایان می‌کند.

دشت زیبای «لاله‌های واژگون الیگودرزدر منطقه سردسیر شرق استان لرستان قرارگرفته و رویشگاه گل منحصر به فرد و کمیاب «لاله های واژگون» و انواع دیگری از گیاهان مرتعی خودرو است.

لاله واژگون برخلاف سایر گونه‌های لاله و سایر گلها از ساقه به سوی زمین برگشته است و بدین سبب نامش را واژگون نهاده‌اند و برخی نیز به سبب آنکه درمیان گلبرگهایش همواره قطره آبی جاری است، بدان «گل اشک» نیز می‌گویند.

از مجموع ۱۲ گونه گل تزیینی لاله، لاله واژگون، گل بومی سرزمین ایران است که در قرن شانزدهم میلادی به اروپا برده شد و در اقلیم مناسب قاره سبز پرورش یافت.

در کنار رویش لاله‌های واژگون، گون، موسیر و انواع دیگری از گیاهان مرتعی در هر بهار زینت بخش دشت لاله‌ها است.

مناظر زیبا و پوشش گیاهی منحصر به فرد این منطقه همه ساله هزاران نفر از مشتاقان طبیعت را به سوی خود می‌کشاند ولی این طبیعت بی‌نظیر در گام رو به جلوی تخریب و نابودی هرروز عقب‌تر می‌رود و دوست‌داران طبیعت در هر سال نشانه‌های کمتری از این طبیعت بکر را نسبت به سال‌های قبل از آن می‌یابند.

بوته‌کنی بی رویه خصوصا کندن پیاز لاله این عرصه طبیعی را کوچکتر کرده است.

این منطقه به سبب رویش گونه‌های منحصر به فرد از گیاهان مرتعی و نیز لاله‌های واژگون در دومین ماه از بهار هرسال، غنیمتی از طبیعت در استان لرستان است که به تدریج از کف می‌رود.

هر دوست‌دار طبیعتی می‌داند که گل‌های وحشی تنها در اقلیم خود می‌رویند و آنان که هرساله به قصد تفرج برای دیدن این لاله‌ها هجوم می‌برند متاسفانه‌ها با لاله‌ها درست رفتار نمی‌کنند و اقدام به کندن لاله‌ها می‌کنند، غافل از اینکه این گل زیبا تا چند ساعت دیگر پژمرده می‌شود و به کنار جاده پرتاب خواهد‌شد و در صورت کاشت پیاز آن در حیاط خانه به ندرت رشد خواهد کرد، به همین دلیل بوته کنی و چیدن لاله‌های واژگون آن هم در فصل تکثیر و رویش، عامل مرگ گل‌هاست و دیری نخواهد پایید که در این منطقه دیگر گلی نخواهد روئید و این دشت زیبا بر نام بی‌مسمای خود خواهد گریست.

در این میان فرهنگ سازی توسط رسانه‌های دیداری و نوشتاری خصوصا صدا و سیما میتواند در تغییر نگرش مردم نسبت به این گل‌های زیبا و نوع برخورد مردم با این لاله‌ها موثر باشد و این امر کمک شایانی به حفظ این طبیعت بی‌همتا خواهد کرد.

آدرس دشت لاله های واژگون : الیگودرز، دشت دالائی

 

اگر این مطلب را دوست داشتید میتوانید دشت لاله های واژگون کوهرنگ را در این مقاله بخوانید.

یک پیشنهاد گردش تازه

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.