یک پیشنهاد گردش تازه

قلعه رودخان

قلعه رودخان گیلان را چقدر میشناسید؟

یکی از قدیمی ترین جاذبه های تاریخی ایران است که از مهم ترین دژ های تاریخی و نظامی ایران هم به حساب می آید.قلعه رودخان در دل کوه  جنگل های شهرستان فومن قرار گرفته شده است.در گذشته از جنگ های زیادی را به چشم خود دیده است اما امروزه به یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری برای توریست ها تبدیل شده است.علاوه بر داخل قلعه مسیری که باید برای رسیدن به قلعه سپری کنید هم بسیار دیدنی و سرسبز است .اگر دلتان میخواهد همزمان هم از جاهای تاریخی دیدن کنید و هم یک پیاده روی دلنشین را تجربه کنید ، حتما تا آخر مقاله را دنبال کنید.

آنچه در این مقاله میخوانید:

معرفی قلعه رودخان

قلعه ها ساختمان های محکم و بزرگی هستند که معمولا برای دفاع در برابر حملات دشمنان ساخته میشوند.معممولا هم داستان های ترسناکی از قلعه های مختلف به گوش میرسد.معمولا بهترین مکان برای ساختن قلعه بر فراز کوه ها و ارتفاعات است. 

قلعه رودخان برای اولین بار در سال 918 تا 921 هجری ساخته شده است.سپس این قلعه تا سال 1380 میلادی ناشناخته باقی ماند ، اما در این سال توسط آلكساندر بوریکو خوچكو Aleksander Borejko Chodźko که یک محقق ایران شناس لهستانی بود، از آن در نوشته هایش یاد شد.

تاریخچه ی قلعه رودخان

قلعه رودخان دژی است که در قسمت علیای رودخانه ی هم نام خود بر فراز کوه با بام سنگی ساخته شده است. در هردو طرف ورودی قلعه دو برج دفاعی وجود دارد و کتیبه ای در قسمت سردر ورودی آن وجود دارد. روی این کتیبه ها نوشته شده است که :

این قلعه برای نخستین بار در سال 918 تا 921 برای سلطان حسام الدین امیر دباج بن امیر علاالدین ساخته شده است.

این کتیبه در قسمت بالایی دروازه ورودی نصب بوده و تنها سند تاریخی باقی مانده از قلعه رودخان به حساب می آید.هم اکنون در موزه ی گنجینه ی رشت نگهداری میشود.

تاریخچه ی قلعه رودخان

بعد از گذشت سال های طولانی هنوز به صورت دقیق مشخص نیست که این قلعه متعلق به چه دوره ای است و نظرات زیادی برای آن وجود دارد.یک سری ها بر این باورند که قلعه به عصر ساسانیان یا اوایل دوره ی اسلامی مربوط است.بعد از در زمان سلجوقیان بازسازی شده و حتی یکی از پایگاه ای اسماعیلیان هم بوده است.این قلعه یکی از مراکز قدرت برای فرمانروایان به حساب می آمده که تا دوره ی زندیه هم از آن استفاده میشده .حتی در سال 1175 هجری حاکم فومن آن را تعمیر کرده تا بر علیه کریم خان قیام کند.

معماری و طراحی قلعه رودخان

این قلعه پیر به مساحت 6/2 هکتار در فراز کوه های فومن ساخته شده است. طول آن حدود 500 متر و عرض آن در قسمت های مختلف متفاوت است.ارتفاع و بلندی برج های آن به 1500 متر میرسد.برای ساختن آن از مصالحی مثل آجر و سنگ به کار رفته است.به طور کلی این قلعه به دوقسمت ارگ و قورخانه تقسیم میشود .ارگ قسمتی بوده است که شاه ها و حرام سرا در آن قرار داشته اند .که در قسمت غربی در دو طبقه قرار گرفته است.قورخانه هم قسمتی بوده است که فعالیت های نظامی و سربازان در آن قرار داشته اند.که در قسمت شرقی و با دو طبقه همراه با روزنه های زیاد قرار گرفته است.

قلعه رودخان کجاست؟

به دلیل اینکه قلعه بر روی دو قله بنا شده است آن را به سه بخش شرقی، میانی و غربی تقسیم کرده اند.بخش شرقی روی تپه قرار گرفته است و توسط یک دروازه از دیگر قسمت ها جدا میشود و 670 متر است.در این قسمت زندان ها و در اضطراری و  واحد های مسکونی قرار گرفته است.
در قسمت میانی دروازه اصلی ساخته شده است.در قسمت غربی همورودی، آب‌انبار، آبریزگاه، سردخانه، شاه‌نشین و تعدادی واحدهای مسکونی که بروی شیب تند کوه هستند قرار داشته است.

در دور تا دور قلعه برج های دیده بانی ساخته اند. این برج ها در قسمت پایین توپر و در قسمت بالایی تو خالی هستند.در داخل این برج ها روزنه های شیب دار وجود دارد که برای تیراندازی استفاده میشدند.حتی دودکش و اجاق هم برای زمستان در این برج ها ساخته شده است.پقلعه رودخان کجاست؟

بخش شاه نشینی قلعه رودخان در غرب آن مهم ترین قسمت قلعه به حساب می آید.که از لحاظ ساختاری هم با بقیه قلعه متفاوت است.که شامل یک تراس بزرگ برای تماشای قلعه هم میشود.در حیاط آن در گذشته چشمه ی زردخونی هم وجود داشته است.

قسمت های زیادی از قلعه رودخان در سال 1354 به ثبت آثار ملی و تاریخی رسیده است .امروزه قسمت های زیادی از قلعه از بین رفته اما همچنان یک جاذبه ی دیدنی و زیبا به حساب می آید.

تعداد پله های قلعه رودخان

برای رسیدن به قلعه باید حدود 1600پله را بالا بروید. این پله ها بازسازی شده اند و پله های اصلی حدود 935 ال بوده است.علاوه بر قلعه رودخان این مکان را با نام قلعه هزار پله نیز میشناسند.در مسیر میتوانید از بازار هم استفاده کنید .هم چنین عکاسی با لباس های قدیمی و محلی هم از جاذبه های این مکان است.

تعداد پله های قلعه رودخان

آدرس و ساعت بازدید 

ابتدا باید از روستاهای ملسکام و سیدآباد عبور کنید و مسافت 21 کیلوتری از فومن به پارکینگ قلعه رودخان میرسید.بعد از آن باید 1/5 کیلومتر پیاده روی کنید تا به قلعه برسید.

  • ساعت بازدید: نیمه اول سال از ۸ صبح تا ۱۸؛ نیمه دوم سال از ۸ صبح تا ۱۶

اگر به دنبال این هستید که حس آرامش را در دل کوه و جنگی به دست آوردید همچنین کنار آن پیاده روی هم داشته باشید این مکان بهترین گزینه برای شما است.

اگر به این جور مکان ها علاقه دارید حتما از کوه صفه اصفهان و کوه های مریخی چابهار هم دیدن کنید.

یک پیشنهاد گردش تازه

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.