یک پیشنهاد گردش تازه

گورستان تیس

گورستان تیس معروف به قبرستان جن

با توجه به این که ایران یکی از تاریخی ترین کشور های دنیا محسوب میشود در جای جای آن مناطق تاریخی و ترسناک وجود دارد مانند گورستان تیس . این گورستان در روستای تیس نزدیک شهر چابهار در جنوب شرقی ترین نقطه ی ایران واقع شده است . کوه های مریخی در که در نزدیکی چابهار قرار گرفته هم بسیار معروف هستند . قدمت این روستا 2300 سال است . همچنین این روستا و گورستانش از مرموز ترین و ترسناک ترین مناطق ایران است . که همواره ماجراجویانه زیادی که به این جور مناطق ماورائی علاقه دارند به آنجا سفر میکنند .

آنچه در این مقاله میخوانید :

روستای تیس

همه چیز در مورد گورستان مرموز تیس یا جن

همانطور که میدانید این گورستان مکانی ترسناک است که داستان های زیادی هم راجبش وجود دارد . مردم محلی این منطقه این مکان را محل دفن جن ها میدانند . اما با توجه به همه ی این ها قبرستان خود اهالی هم در نزدیکی آن قرار گرفته است.

نام این روستا در کتاب های مرتبط با فتوحات اسکندر مقدونى به عنوان تیز مشهور بوده است . اما با گذشت زمان نام آن به تیس تغییر کرد . در گذشته این روستا مرکز تجارت شکر ایالات مکران و گندم سیستان بوده است .

اهالی روستا معتقدند که بعد از تاریک شدم هوا جن ها بر سر مردگان خود ناله میکنند . همچنین هرکس در این زمان از گورستان تیس عبور کند مورد نفرین آن ها قرار میگیرد . این نفرین باعث میشود بعد از چند روز با عذاب بمیرد . باور کردن این جور داستان هایی کمی سخت است اما در عین حال باعث ترس و دلهره نیز میشود.

گورستان تیس یا جن

همه چیز در مورد گورستان مرموز تیس یا جن

این گورستان مرموز در روستای تیس قرار گرفته که بلوچ آن را جن سنط هم مینامند که به معنای گورستان جن است . به دلیل سنگ  قبر های عظیم الجثه ای که در این قبرستان وجود دارد به یکی از مناطق دیدنی چابهار تبدیل شده است . این سنگ قبر ها آنقدر غیر طبیعی و ماورالطبیعه هستند که محلی ها معتقد محل دفن انسان نمیتواند باشد . شیوه ی حفاری در گورستان تیس به گونه ای است که قبر های بزرگ کنار هم روی سطح صخره ای حفر شده اند .

سوال های عجیبی در مورد این گورستان وجود دارد .مثلا اینکه چه کسانی این گور ها را حفر کرده اند ؟ چگونه توانسته اند سطح صخره ای را حفر کنند ؟ چرا مردگان خود را درون صخره دفن کرده اند ؟ هزاران سوال دیگر که فقط باعث دلهره میشوند .

البته اگر به اینگونه مکان ها علاقه دارید حتما مقاله ی ریگ جن را مطالعه کنید.

عجایب گورستان جن

همه چیز در مورد گورستان مرموز تیس یا جن

حفر کردن این قبر ها با وسایل ابتدایی کار بسیار دشواری است که بشر امروزی هم باید با سختی بسیار این کار را انجام دهد . با توجه به اینکه کندن این قبر ها نیروی مافوق بشر نیاز دارد روستایی ها حفر این گور ها را کار انسان نمیدانند.

این گورستان و قبرستان شماره یک تیس در تپه ای کم ارتفاع مشرف بر روستای تیس و در پای کوه پیل بند قرار گرفته است . مردم این روستا از این گورستان عجیب ترس بسیاری دارند . به طوری که هیچگاه موقع شب از آن عبور نمیکنند . البته دلایل منطقی تری هم برای این قبر ها وجود دارد .

عده ای معتقدند که در گذشته برای حفاظت مردگان از گزند حیوانات این قبر ها در دل صخره کنده شده اند . این قبر ها به نوعی احترام به مردگان است .

تاریخچه ی گورستان تیس

همه چیز در مورد گورستان مرموز تیس یا جن

تاریخ دقیق ساخت این قبرستان مشخص نیست . اما آنچه از ظاهر این قبر ها مشخص میشود این است که آثار مربوط به زمان بسیار دور است  . با گذشت زمان بعضی از این قبر ها توسط باد و باران و عوامل دیگر تخریب شده اند . در میان این قبر ها یک قبر قدیمی کاملا سالم مانده است . این قبر 225 سانتی متر طول و 110 سانتی متر عرض دارد . چنین قبر هایی در دامنه کوه‌های شهباز استان مرکزی هم دیده شده اند .

روستای تیس تا 100 متری این گورستان گسترش پیدا کرده است . گروهی از محلی ها میگویند که در شب صدای گریه و مویه هایی از آنجا به گوش میرسد .

البته این سر و صداها در دره ستارگان قشم هم شنیده میشود . این دره هم یکی مناطق شگفت انگیز ایران است .

 

 

یک پیشنهاد گردش تازه

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.