باماگردی | معرفی کامل جذابیت های گردشگری
باماگردی ، باماگردش برین

دره ستارگان قشم از شاهکار های طبیعت ایران

دره ستارگان قشم از شاهکار های طبیعت ایران

جنوب ایران به جزایر شگفت انگیزی که دارد معروف است.پس اگر تصمیم به دیدن جاذبه های گردشگری جنوب دارید ، حتما به جزیره ی قشم سر بزنید.این جزیره جز شگفت انگیز ترین مناطق ایران به حساب می آید.به طوری که این جزیره به سرزمین عجایب هفتگانه معروف شده است .با توجه به مکان های دیدنی عجیبی که دارد هرساله تعداد زیادی توریست به آنجا میروند.اما اگر به دنبال گردش در عجیب ترین منطقه ی جزیره قشم میگردید حتما از دره ستارگان غافل نشوید.

راهنمای سفر به جزیره قشم

آنچه در این مقاله میخوانید:

 

دره ستارگان یکی از عجایب هفتگانه سرزمین قشم

یکی از محبوب ترین ژئوسایت‌ها در ژئوپارک قشم است .به عقیده ی بومیان این منطقه با برخورد یه شهاب سنگ به این منطقه باعث پرتاب شدن سنگ خاک شده و شکل دره را به وجود آورده است.به همین دلیل این دره را دره ی ستارگان نام گذاری کردند.اما مردم محلی به آن، «استاله کفته» یا «استار افتیده» به‌معنای «ستاره افتاده» هم میگویند.

راهنمای سفر به جزیره قشم

علت تشکیل دره ستارگان

در واقع این این پارک به دلیل عملکرد ناهمگن عوامل فرسایشی مثل آب ، باد و فشار های وزنی بر طبقه های مختلف زمین ساخته شده است. قدمت این دره به دوره ی سئوزوئیک برمیگرده که حدود 2میلیون سال از آن میگذرد.تمام اشکال تشکیل شده در دره از جنس ماسه، سنگ و سیمان آهکی هستند.

جنس دیواره های دره باهم تفاوت دارد و قسمتی از آن از لایه ضخیم و تقریبا نرم به رنگ کرم تا خاکستری است و قسمت دیگر لایه ی نازک و رنگ سفید تا خاکستری تیره قرار گرفته.

وجود جن در دره ی ستارگان کیش

دره های کوچیک به دلیل اینکه لایه سست زیری در برابر عوامل فرسایش به‌سرعت ازبین میرود و لایه رویی با عملکردی مثل سپر برای لایه زیری در برابر فرسایل عمل میکند، در نقاطی که لایه رویی از بین رفته است به وجود آمده اند.

به دلیل حرکت چرخشی و سیلابی آب باران‌های فصلی در اطراف ستون‌ها یا دیواره‌های قدیمی در این دره علاوه بر شکاف ، ستون هایی وجود دارند که شکل آن ها سوزنی و باریک است.

راهنمای سفر به جزیره قشم

در نهایت نتیجه میگیریم که لایه های موجود در این دره بسیار شکننده و حساس هستند .به طوری که حتی اگر انسان روی آن ها به ایستد وزنش بر روی مقاومت لایه ها تاثیر میگذارد و باعث ایجاد درز های ریز و باریک  در ساختار آن ها میشود.راه رفتن روی آن بسیار خطرناک است زیرا احتمال فروریختن آن ها بسیار زیاد است. همچنین باعث ازبین رفتن این دره شگفت انگیز و کم نظیر میشود.

با توجه به صدف‌های بالای تندیس‌های سخت ماسه‌ای و صخره‌ای نتیجه میگریم که این منطقه در گذشته‌های دور، زیر دریا بوده است.

حضور جن در دره ستارگان

بعد از مردم محلی در اطراف دره معتقدند که بعد از غروب آفتاب ، از دره ستارگان صداهای عجیب و غریب را میشوند که مربوط به ارواح است.جن هایی که در دره رفت آمد دارند و به دلیل حضور انسان ها در این دره ناراحت هستند.مردم بومی به خاط همین باور هیچوقت بعد از غروب آفتاب به آن جا نمیروند.

وجود جن در دره ی ستارگان کیش

اما همه ی این صداها دلایل عملی و منطقی دارند.طبق بررسی هایی که محققین انجام داده اند متوجه شدند که این صداها به دلیل وزش باد در لا به لای ستون ها و دالان های دره ستارگان ایجاد میشوند.پس نگذارید این عقاید آرامشی که میتوانید هنگام شب از این منطقه دریافت کنید را از شما بگیرد.

شب در دره میتوانید دریایی از ستارگان را در آسمان تماشا کنید این ستاره ها به حدی به شما نزدیک هستند که احساس میکنید در دنیای متفاوتی قرار گرفته اید.  هنگام غروب آفتاب  شگفتی عجیب دره را که چیزی شبیه به کهکسان است را ببینید .

 

تفریحات دره ی ستارگان

شترسواری:  تعدادی شتر در محوطه دره ستارگان وجود دارد که میتوانید با پرداخت پول آن ها را اجاره و سواری بگیرید.

وجود جن در دره ی ستارگان کیش

موزه سنگ: در موزه  ۴۸ نمونه سنگ، کانی و سنگواره از جزیره هنگام، هرمز و لارک در موزه سنگ وجود دارد. شما هم اگر به این سنگ ها علاقه دارید میتوانید به این موزه که در ساختمان پذیرمان دره قرار دارد بروید.

گشت‌وگذار: برای گردش در دره ستارگان، مسیر تردد خود را با سنگ‌ریزه ها پیدا میکنید.  مسیرهای باریک و پهنی در گوشه‌وكنار دره‌ها و ستون‌ها وجود دارد. اگر مسیر سنگ‌چین را ادامه دهید، به دو صخره بزرگ در ورودی دره می‌رسید که ظاهری مثل یک دروازه‌ بزرگ دارند.

در این دره تندیس هایی به اشکال مختلف مانند فیل و تمساح تا عقاب و… وجود دارد . همچنین ستون‌های بلند، تیغه‌ها و مخروط هاى نوک‌تیز در دره ستارگان به چشم میزنند. كه رد فرسایش روی آن‌ها کاملا مشهود است. درزهایی نیز در برخی از این دیواره‌ها وجود دارد که ظاهری جذاب و در عین حال ترسناک دارند و شما را محو تماشای خود می‌کنند.

آدرس دره ستارگان قشم

ساحل جنوبی جزیره ی قشم 5 کیلومتر بعد از روستای برکه خلف.

ساعت بازدید

برای بازدید دره ساعتی مشخص نشده و هر زمان که دلتان بخواهد میتوانید به آن جا بروید.

اگر بازدید در جزیره ی قشم برایتان جذاب است مقاله های زیر را حتما بخوانید.

جنگل حرا قشم

مناظر دیدنی جنگل حرا

 

- تبلیغات -

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.