یک پیشنهاد گردش تازه

5 کلیسای تاریخی ایران

5 کلیسای تاریخی ایران را بیشتر بشناسید

در این مقاله 5 کلیسای تاریخی ایران را به شما معرفی خواهیم کرد. با توجه به اینکه ایران یکی از تاریخی‌ترین کشورهای دنیا است و طی سال‌های طولانی در طول تاریخ انواع مذهب‌ها را به خود دیده است. انواع دین‌ها مانند ارمنی‌ها و آشوریان مسیحیان زمانی در ایران زندگی کرده‌اند و کلیساهای تاریخی خود را در ایران ساخته‌اند که امروزه ما از آن‌ها به عنوان تاریخ کشورمان نگهداری می‌کنیم.

این کلیسا‌ها از آثار ملی ما هستند که در یونسکو هم ثبت شده است. همچنین ارزش فرهنگی،‌ مذهبی و تاریخی بسیار زیادی برای ما دارد. از 600 کلیسا که در ایران وجود دارد 450 شناسایی شده است. در قسمت شمال و شمال غربی ایران تعداد کلیساها بیشتر می‌شود و در استان آذربایجان بیشترین کلیسا وجود دارد.

1-کلیسای سنت استپانوس یا (استفانوس مقدس)

5 کلیسای تاریخی ایران

این کلیسا یکی از مهم‌ترین کلیساها در لیست 5 کلیسای تاریخی ایران محسوب می‌شود. کلیسای استفانوس مقدس برای اولین بار در قرن نهم میلادی ساخته شد و در جلفای آذربایجان شرقی قرارگرفته است. اسم این کلیسا از سنت استپانوس الهام گرفته‌شده است. اون اولین نفری است که در راه مسیحیت شهید شد به همین دلیل در کل دنیا کلیساهای زیادی با نامش ساخته شده است.

اما امروزه این کلیسا بسیار متروکه شده است به همین دلیل آن را با نام خارابا کلیسا نیز می‌شناسند. در داخل این کلیسا یک نماز خانه، برج ناقوس و اجاق دانیال ساخته شده است. از عجایب این کلیسا این است که هنگام بازسازی آن استخوان قدیسان مسیحی را در بین دو طاق کلیسا کشف کرده‌اند که بعد از تحقیق فهمیدند که جسد یحیی بن ذکریا است .

2-کلیسای وانک دومین کلیسای لیست 5 کلیسای تاریخی ایران

5معرفی  کلیسای تاریخی ایران

از معروف ترین کلیساهای ایران می‌توانیم به کلیسای وانک اشاره کنیم. که در زمان شاه عباس دوم در شهر اصفهان ساخته شده است و یکی از زیباترین کلیساهای ایران است. اسم دیگر این کلیسا ، کلیسای نجات‌دهنده مقدس است که توسط مهاجران ارمنی در جلفای اصفهان در سال 1655 ساخته شده است .

داخل این کلیسا از تمام زاویه‌هایش با رنگ روغن نقاشی شده است .این نقاشی‌ها در مورد تولد مسیح و طبقات جهنم و بهشت است.

اگر دوست دارید مطالب جالب‌تری در مورد این کلیسا بخوانید حتما روی لینک کلیسای وانک کلیک کنید.

3-کلیسای کانتور

5معرفی  کلیسای تاریخی ایران

این کلیسا در استان قزوین ساخته شده است و با نام‌های کلیسای کانتور و کلیسای روس شناخته می‌شود. کلیسای کانتور توسط یک شرکت روسی ساخته شده است. کانتور به زبان روسی یعنی دفتر کار یا اداره. البته خیلیا این کلیسا را به کلیسای برج ناقوس می‌شناسند. مذهب این کلیسا ارتدکس بوده و امروزه هم از آن کاربردهای مذهبی می‌کنند. ولی روزهای عادی برای عموم مردم باز است. این کلیسا به صورت چند ضلعی نامنظم طراحی شده است. همچنین کوچک‌ترین کلیسای ایران نیز است.

اگر دوست دارید مطالب جالب‌تری در مورد این کلیسا بخوانید حتما روی لینک کلیسای کانتور کلیک کنید.

4-کلیسای سرخ آباد

5معرفی  کلیسای تاریخی ایران

کلیسای سرخ آباد توسط معمارهای ایتالیایی در استان مازندران ساخته شده است. این کلیسا در دوره‌ی پهلوی در روستای سرخ آباد بنا شده است. زمانی که مهندسان ایتالیایی برای ساخت راه‌آهن به ایران آمده بودند برای اینکه بتوانند عبادت‌های مذهبی خود را انجام بدهند این کلیسا را ساختند.

این کلیسا هم مانند کلیسای کانتور بسیار کوچک و جز کوچکترین کلیساهای جهان است.

5-کلیسای چوپان

 

5معرفی  کلیسای تاریخی ایران

این کلیسا به آندره ورتی مقدس هم معروف است و در قرن شانزدهم میلادی در چراگاه منطقه دره شام در استان آذربایجان شرقی ساخته شده است. چوپان‌های ارمنی در این منطقه در این کلیسا عبادت می‌کردند.داستان‌هایی وجود دارد که می‌گوید این کلیسا توسط دو برادر چوپان ساخته شده به همین دلیل این اسم را برایش انتخاب کرده‌اند.

داخل این کلیسا کوچک است و شبیه به صلیب طراحی شده است. به زبان محلی به این کلیسا ناخیرچی می‌گویند.

اگر به مکان‌های تاریخی هم علاقه‌ی زیادی دارید در پارک ملی ایران کوچک می‌توانید تمام مکان‌های تاریخی ایران را یکجا ببینید.

یک پیشنهاد گردش تازه

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.