باماگردی | معرفی کامل جذابیت های گردشگری
باماگردی ، باماگردش برین

5 کلیسای تاریخی ایران

5 کلیسای تاریخی ایران را بیشتر بشناسید

در این مقاله 5 کلیسای تاریخی ایران را به شما معرفی خواهیم کرد.با توجه به اینکه ایران یکی از تاریخی ترین کشور های دنیا است و طی سال های طولانی در طول تاریخ انواع مذهب ها را به خود دیده است .انواع دین ها مانند ارمنی‌ها و آشوریان مسیحیان زمانی در ایران زندگی کرده اند و کلیساهای تاریخی خود را در ایران ساخته اند که امروزه ما از آن ها به عنوان تاریخ کشورمان نگهداری میکنیم.

این کلیسا ها از آثار ملی ما هستند که در یونسکو هم ثبت شده است.همچنین ارزش فرهنگی،‌ مذهبی و تاریخی بسیار زیادی برای ما دارد.از 600 کلیسا که در ایران وجود دارد 450 شناسایی شده است .در قسمت شمال و شمال غربی ایران تعداد کلیساها بیشتر میشود و در استان آذربایجان بیشترین کلیسا وجود دارد.

1-کلیسای سنت استپانوس یا (استفانوس مقدس)

5 کلیسای تاریخی ایران

این کلیسا یکی از مهم ترین کلیساها در لیست 5 کلیسای تاریخی ایران محسوب میشود.کلیسای استفانوس مقدس برای اولین بار در قرن نهم میلادی ساخته شد و در جلفا ی آذربایجان شرقی قرار گرفته است . اسم این کلیسا از سنت استپانوس الهام گرفته شده است .اون اولین نفری است که در راه مسیحیت شهید شد به همین دلیل در کل دنیا کلیساهای زیادی با نامش ساخته شده اند.

اما امروزه این کلیسا بسیار متروکه شده است به همین دلیل آن را با نام خارابا کلیسا نیز میشناسند.در داخل این کلیسا یک نماز خانه ، برج ناقوس و اجاق دانیال قرار ساخته شده است.از عجایب این کلیسا این است که هنگام بازسازی آن استخوان قدیسان مسیحی را در بین دو طاق کلیسا کشف کرده اند که بعد از تحقیق فهمیدند که جسد یحیی بن ذکریا است .

2-کلیسای وانک دومین کلیسای لیست 5 کلیسای تاریخی ایران

5معرفی  کلیسای تاریخی ایران

از معروف ترین کلیساهای ایران میتوانیم به کلیسای وانک اشاره کنیم.که در زمان شاه عباس دوم در شهر اصفهان ساخته شده است و یکی از زیباترین کلیساهای ایران میباشد.اسم دیگر این کلیسا ، کلیسای نجات دهنده مقدس است که توسط مهاجران ارمنی در جلفای اصفهان در سال 1655 ساخته شده است .

داخل این کلیسا از تمام زاویه هایش با رنگ روغن نقاشی شده است .این نقاشی ها در مورد تولد مسیح است و  طبقات جهنم و بهشت میباشد.

اگر دوست دارید مطالب جالب تری در مورد این کلیسا بخوانید حتما روی لینک کلیسای وانک کلیک کنید.

3-کلیسای کانتور

5معرفی  کلیسای تاریخی ایران

این کلیسا در استان قزوین ساخته شده است و با نام های کلیسای کانتور و کلیسای روس شناخته میشود.کلیسای کانتور توسط یک شرکت روسی ساخته شده است .کانتور به زبان روسی یعنی دفتر کار یا اداره .البته خیلیا این کلیسارا به کلیسای برج ناقوس میشناسند.مذهب این کلیسا ارتدکس بوده و امروزه هم از آن کاربرد های مذهبی میکنند .ولی روز های عادی برای عموم مردم باز میباشد.این کلیسا به صورت چند ضلعی نامنظم طراحی شده است .همچنین کوچک ترین کلیسای ایران نیز میباشد.

اگر دوست دارید مطالب جالب تری در مورد این کلیسا بخوانید حتما روی لینک کلیسای کانتور کلیک کنید.

4-کلیسای سرخ آباد

5معرفی  کلیسای تاریخی ایران

کلیسای سرخ آباد توسط معمار های ایتالیایی در استان مازندران ساخته شده است . این کلیسا در دوره ی پهلوی در روستای سرخ آباد بنا شده است.زمانی که مهندسان ایتالیایی برای ساخت راه آهن به ایران آمده بودند برای اینکه بتوانند عبادت های مذهبی خود را انجام بدهند این کلیسارا ساختند.

این کلیسا هم مانند کلیسای کانتور بسیار کوچک است و جز کوچک ترین کلیساهای جهان میباشد.

5-کلیسای چوپان

 

5معرفی  کلیسای تاریخی ایران

این کلیسا به آندره ورتی مقدس هم معروف است و در قرن شانزدهم میلادی در چراگاه منطقه دره شام در استان آذربایجان شرقی ساخته  شده است. چوپان های ارمنی در این منطقه در این کلیسا عبادت میکردند.داستان هایی وجود دارد که میگوید این کلیسا توسط دو برادر چوپان ساخته شده به همین دلیل این اسم را برایش انتخاب کرده اند.

داخل این کلیسا کوچک است و شبیه به صلیب طراحی شده است . به زبان محلی به این کلیسا ناخیرچی میگویند.

اگر شما هم علاقه ی زیادی به کلیسا دارید حتما باید کلیساهای لیست 5 کلیسای تاریخی ایران را از نزدیک ببنید.اگر به مکان های تاریخی هم علاقه ی زیادی دارید در پارک ملی ایران کوچک میتوانید تمام مکان های تاریخی ایران را در یک جا ببینید.

 

- تبلیغات -

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.